Home > Šalys > Didžioji Britanija > Aukštojo mokslo sistema

Aukštojo mokslo sistema

Aukštojo mokslo sistema Jungtinėje Karalystėje gana sudėtinga, baigus mokyklą čia galima rinktis daugybę variantų studijoms ir daugelis iš jų neturi lietuviškų pavadinimų atitikmenų, tad pateikiame juos originalo kalba:

Sluoksniuotas (sandwich) laipsnis: Tai ketverių metų bakalauro studijos, kuriose studentai įsidarbina metams arba atlieka stažuotes pramonėje, paprastai po antro kurso.

Higher National Certificate (HNC) arba Higher National Diploma (HND). Tai metus arba dvejus trunkančios studijos, kurios prilyginamos pirmiesiems bakalauro studijų metams. Studijų kryptys, iš kurių galima rinktis: inžinerija, sporto studijos, menai ir dizainas, žiniasklaida ir komunikacija, muzikos technologijos. Įgijus tokį išsilavinimą įmanoma pereiti į antrą ar trečia bakalauro studijų kursą.

Foundation degrees. Tai dvejus metus trunkančios studijos, kaip ir pirmuoju atveju, atitinkančios bakalauro studijų pirmuosius kursus. Studijų kryptys: menai ir dizainas, žiniasklaida ir komunikacija, inžinerija ir apgyvendinimo paslaugų vadyba. Šios studijos gali būti tiek teorinės žinios darbui, tiek pradžia tolimesnėms studijoms.

Diploma of Higher Education. Tai dvejus metus trunkančios studijos, kurių pagrindinės kryptys tokie socialiniai mokslai kaip švietimas, teologija, komunikacija ir socialinis darbas. Gavę tokį išsilavinimą galėsite dirbti pagal specialybę arba tęsti studijas toje pačioje srityje.

Bakalauro studijos. Tai populiariausia studijų forma Didžiojoje Britanijoje. Anglijoje, Šiaurės Airijoje ir Velse tokios studijos trunka 3 metus, Škotijoje – 4 metus. Kai kurios studijos gali būti metais pratęstos, kad studentai turėtų galimybę atlikti praktiką.

University International Foundation Year. Tai išlyginamosios studijos, kurios padės „užlopyti“ spragas tiek anglų kalbos žiniose, tiek specialybiniuose dalykuose.

Pre-master’s courses. Šie mokslai gali trukti nuo vieno semestro iki visų akademinių metų ir yra panašūs į išlyginamąsias studijas.

Postgraduate certificate or diploma (PG Cert/Dip). Tai pobakalaurinės studijos, trunkančios metus. Pasirinkę tokią studijų formą, mokslinių tyrimų neatliksite, tačiau profesinę kvalifikaciją gausite.

Taught master’s (MA, MSc, LLM, Med, etc.). Tai magistro studijos, trunkančios metus. Tuomet studentams vyksta paskaitos, o mokslų pabaigoje, atlikus originalų tyrimą, rašomas baigiamasis darbas.

Research master’s (MRes, MPhil). Šis mokslų tipas skiriasi nuo prieš tai buvusio tuo, kad visas mokslų laikas skiriamas individualiam darbui. Paskaitų nebūna, o galutinis pažymys rašomas už baigiamojo darbo kokybę.

Verslo administravimo magistras. Tai populiariausia pobakalaurinių studijų forma Jungtinėje Karalystėje.

Doktorantūra. Šios studijos trunka nuo 3 iki 4 metų, galiausiai studentas turi pristatyti baigiamąjį darbą. Kai kuriais atvejais šalia tiriamojo darbo studentams dar vyksta paskaitos.